Muzyka na ślubie cywilnym w plenerze

Z dniem 1 marca 2015 roku weszły nowe przepisy dotyczące organizacji ślubu cywilnego, poza Urzędem, czyli w plenerze. Od tego dnia możliwe jest przeprowadzenie ceremonii ślubnej w nietypowym, oryginalnym miejscu. Do tej pory nie było to łatwe i bardzo kosztowne, ale teraz wszystko się zmienia i otwiera się przed nami szeroki wachlarz możliwości, zwłaszcza przy doborze muzyki na ślub cywilny.

Pamiętajmy jednak, że prawo kanoniczne zabrania udzielania ślubu poza kościołem, w miejscu nieświęconym. Dlatego wybierając ślub w plenerze, musimy liczyć się z tym, że będzie to ceremonia jedynie cywilna.

Możliwości jest bardzo wiele. Przysięgę możemy złożyć praktycznie wszędzie, gdzie tylko nam się zamarzy: na statku, na plaży, na zamku, w górach a nawet pod wodą.

Ostateczna decyzja zawsze należy do Kierownika Urzędu Stanu Cywilnego, który ocenia czy wybrane miejsce spełnia określone warunki. Ślub bowiem może się odbyć, gdy „wskazane we wniosku miejsce zawarcia małżeństwa zapewnia zachowanie uroczystej formy jego zawarcia oraz bezpieczeństwo osób obecnych przy składaniu oświadczeń o wstąpieniu w związek małżeński”.

Koszt takiego ślubu cywilnego wzrasta z 84zł do 1000zł. Kwotę tą wyliczono na podstawie szacunkowych środków potrzebnych na pokrycie:
• kosztów dojazdu na miejsce uroczystości,
• zakupu insygniów z wizerunkiem orła ustalonym dla godła RP oraz patery na obrączki wraz z usługami ich konserwacji,
• kompletnego stroju dla kierownika urzędu stanu cywilnego wraz z akcesoriami odzieżowymi, usługami fryzjerskimi i konserwacją odzieży,
• ewentualnego wynagrodzenie dla zastępcy kierownika USC (dla zapewnienia ciągłości pracy urzędu).

Gdy już wybierzemy miejsce w którym pragniemy złożyć przysięgę, należy wziąć pod uwagę i inne czynniki. Po pierwsze czy ślub ma się odbyć z udziałem gości (co wyklucza np. ślub pod wodą czy lot balonem). Poza tym, czy np. pogoda nam nie przeszkodzi, a jeśli tak, to czy będzie możliwość schronienia się przed ewentualnym deszczem.

Na koniec pomyślmy o dekoracji, dywanie, bukietach i świecach a przede wszystkim o nagłośnieniu i muzyce jaka ma towarzyszyć ceremonii.

Zapraszamy do kontaktu – razem ustalimy możliwości zorganizowania pięknej oprawy muzycznej na ślubie cywilnym – zarówno w plenerze, jak i w Urzędzie Stanu Cywilnego