Jak wygląda Msza ślubna i czym różni się od tej coniedzielnej?

Msza ślubna

Msza ślubna

Msza ślubna, od Mszy coniedzielnej różni się tylko kilkoma momentami. Inne różnice wynikają najczęściej z tradycji panujących w danym regionie.

Muzyczna oprawa ślubu może dziś przebiegać na różne sposoby. W trakcie Mszy Świętej występuje 5 części zmiennych: Wejście, Ofiarowanie, Komunia, Uwielbienie, oraz Wyjście, podczas których istnieje możliwość wykonania wybranych utworów. Komunia oraz Uwielbienie zazwyczaj traktowane są łącznie, dlatego, de facto, podczas uroczystości wykonujemy 4 utwory. Części te mogą być wykonane zarówno przez parafialnego organistę, jak i  przez nas. Najczęściej wygląda to tak, iż organista wykonuje części stałe Mszy, a nasi muzycy  wykonują utwory ślubne w wyżej wymienionych momentach.

Każdy pomysł należy konsultować z księdzem i/lub organistą. Jest to formą tak grzeczności i taktu jak i koniecznością uzyskania zgody na udział kogoś z zewnątrz w liturgii. Dotyczy to również doboru utworów ślubnych. W niektórych parafiach  proboszcz może nie wyrazić zgody na utwory wychodzące poza kanon pieśni liturgicznych, co zawęża możliwość wyboru.

Za dodatkową opłatą nasi muzycy uświetnią moment składania życzeń przez gości Parze Młodej przed kościołem. Proponujemy tu wykonanie np. niektórych świeckich utworów o miłości, których tradycyjnie nie wykonuje się w czasie samej Mszy. Jeśli zdecydują się Państwo na sam ślubny cywilny – również uświetnimy go piękną muzyką – w urzędzie i w plenerze.

W okresie Świąt Bożego Narodzenia proponujemy wykonanie najpiękniejszych polskich kolęd i pastorałek.